Napvitorla szerelési útmutató

Napvitorla szerelési útmutató

Szerelési - karbantartási útmutató

Fullgarden napvitorla

A már felhelyezett napvitorla levétele a következőképpen történik.

Először is javasolok egy rajzot készíteni, ami a felszerelésnél jól jön. (Szinte elengedhetetlen kellék) Fontos megjegyezni melyik a napvitorla alja- teteje.

A napvitorla alján van a varrás, így könnyen megkülönböztethető a tetejétől. Ennek ismeretében elegendő csupán a napvitorla egyik sarkát megjelölni. Itt célszerű egy szalagot kötni magára vitorla sarokra és a rögzítési pontra is. (oszlopra jó a festék jelölés is, lényeg, hogy tartósan meg legyen jelölve) Amennyiben egy helyszínen több vitorla található, célszerű beszámozni azokat, így könnyen azonosítható és a készített rajz szerint könnyen el lehet igazodni, hogy hova kell majd felszerelni.  Amint ezek a munkálatok megvannak, jöhet a leszerelés. A leszerelésnél mindig ügyelni kell arra, hogy az száraz időben történjen, ne legyen vizes se a napvitorla,se a talaj, mert ha vízzel érintkezik akkor a tárolásakor a penész megrongálhatja az anyagot. A levett vitorlát ki lehet teríteni a talajra és ott össze lehet hajtani. A gyűrődéssel nem kell foglalkozni, majd a következő kifeszítésekor kisimúl az anyag. A száraz vitorlát egy egyszerű méretileg a vitorlához passzoló műanyag kukászsákba lehet tenni. A zsákra kivűlről célszerű ráírni a helyszínt, így ránézésre beazonosítható.

A napvitorla rögzítése seklivel, lánccal, drótfeszítővel történik. A leszereléskor a drótfeszítőn található anyákat meglazítjuk, majd magát a feszítőt elkezdjük széttekerni. Amint a napvitorla összes sarkán található feszítő szét lett tekerve, maga a napvitorla is meglazul, így könnyen levehető. A napvitorla sarkain rajta kell hagyni a rögzítéshez szükséges kiegészítőket, hiszen azok akár különböző hosszúságúak lehetnek, így egy újbóli felszerelésnél újra mérni, tervezgetni kell. Természetesen a falon, oszlopokon, egyéb szerkezeteken található rögzítési elemeket nem kel bontani (pl. szemes anya).

A leszerelt napvitorlát zárható zsákba tesszük majd száraz helyen tároljuk, de ügyeljünk arra, hogy a rágcsálók lehetőleg ne férjenek az anyaghoz.

A napvitorla felszerelése a következőképpen történik. Fontos, hogy a felszereléshez szükséges lehet egy spanifer (rakományrögzítő), amivel a napvitorla egyik sarkát feszítjük meg.

Tehát kicsomagoljuk a napvitorlát, majd a rajz vagy jelölés szerint párosítjuk a napvitorla sarkait a rögzítési pontokkal. (a napvitorla varrása alul van). Amikor ez megvan a napvitorla sarkait felakasztgatjuk. Előfordulhat, hogy az egyik sarkot már nem lehet felakasztani, ilyenkor kell a spanifer. A spanifer segítségével feszítjük meg a maradék sarkot és akasztjuk be a drótfeszítőt a helyére. Miután minden drótfeszítő a helyén van meg lehet feszíteni azokat. A feszítést követően az anyákat is rögzíteni szükséges. Előfordulhat, hogy a feszítés ellenére nem feszül ki a napvitorla, ilyenkor egy- két láncszemet le kell venni és a rövidített láncba akasztott drótfeszítővel kell feszíteni. A nagyobb vitorláknál célszerű még a felszerelés előtt kivenni egy két láncszemet, annyit biztosan nyúlt az anyag.

AJÁNLÁS:

Fontos, hogy a drótfeszítőn található anyák mindig meg legyenek „húzva” (M6-os feszítő esetében 10-es villáskulcs, M8-as drótfeszítő esetében 13-as villáskulcs, M 10-es drótfeszítő esetében 17-es villáskulcs, M 12-es drótfeszítő esetében 19-es villáskulcs kell az anyák rögzítésére) , ezért azok folyamatos megfigyelése ajánlott. Elegendő csak ránézni a drótfeszítőre és ha azt látjuk, hogy a menetes részen az anya eltávolodott a központi résztől, akkor meg kell szorítani azt. A drótfeszítőn ez a jelenség a nagyobb szeleket követően jelentkezhet. A nagyobb szeleket követően kérem megtekinteni a fali konzolokat és az oszlopon található rögzítéseket és ha azokon elváltozás látható mindenképpen szükséges a rendszer felülvizsgálata, az esetleges elváltozások javítása. (ilyen elváltozás pl. konzolt tartó csavar kijön a falból,  leszakad a menetes szárra rögzített szemes anya, a sodrony elszakad, lánc eltörik, oszlop meghajlik, drótfeszítő eltörik (kiegyenesedik), nagy szél esetén előfordulhatnak ezek a jelenségek.

A nagyobb esőzést követően a napvitorla megnyúlhat, középen kvázi „hasa” lesz az anyagnak. Amennyiben ez a jelenség a vitorla kiszáradását követően nem múlik el, úgy szükséges a vitorlák feszítése. Ez esetben vagy a drótfeszítőn feszítünk még, vagy ha ez nem elegendő úgy egy láncszemet ki kell iktatni a rendszerből és azt követően kell feszíteni. Csak száraz vitorlát lehet korrigálni, szélcsendes időben.